• Jak zrobić szafkę na buty dopasowaną do aranżacji?

  • Back
 by 

Szafka do przechowywania obuwia to szczególny rodzaj wyposażenia. Tego rodzaju mebel pomaga w zadbaniu o ład przestrzenny, dlatego powinien być funkcjonalny i praktyczny. Szafka musi umożliwiać użytkownikom swobodne siadanie, a następnie wygodne zakładanie i zdejmowanie obuwia. Mebel ten idealnie sprawdza się w przedpokoju, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie dopasowanie do stylu aranżacyjnego pomieszczenia. Szafkę na obuwie można też zrobić samodzielnie.

Szafka do przedpokoju

Szafka przeznaczona do przechowywania butów jest meblem, który najczęściej stanowi uzupełnienie większej kompozycji. Niektóre modele wchodzą w skład gotowych zestawów, zawierających również półki, lustro czy wieszaki. Taki komplet sprawdzi się zwłaszcza w niedużym przedpokoju, ponieważ łączy w sobie wiele przydatnych funkcji i zajmuje niewiele miejsca. Szafki na buty mogą być też wzbogacane o specjalne skrytki, np. na akcesoria sezonowe w rodzaju szalików czy rękawiczek. Takie rozwiązanie również polecane jest w niewielkich przedpokojach.

Własna szafka na obuwie

szafki na buty

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się upcykling, czyli sztuka tworzenia przedmiotów z różnych zużytych sprzętów. W ten sposób samodzielnie zrobić można szafkę na buty, która będzie doskonale dopasowana do stylu wnętrzarskiego przedpokoju. Do tego celu wykorzystać można np. drewniane pudełka po owocach. Wystarczy wypolerować je papierem ściernym, a następnie pokryć bejcą lub farbą na odpowiedni kolor. Warto poeksperymentować i postawić na nietypowe barwy, np. złotą. Po wyschnięciu należy zbić ze sobą skrzynki gwoźdźmi, po czym przystąpić do uszycia poszewki. Najlepiej wyposażyć ją w suwak, co pozwoli na łatwe zdejmowanie i pranie w razie potrzeby. Na koniec wystarczy położyć obleczoną w poszewkę piankę lub poduszkę na skrzynkach.

Siedzisko skrzynki

Ważnym elementem skrzynki na obuwie jest siedzisko, które powinno być tapicerowane, miękkie i odporne na wilgoć czy zabrudzenia. Najlepiej wykonać je z lnu, bawełny, ekoskóry lub poliestru, dbając o odpowiednie dopasowanie stylistyczne do całego przedpokoju. Warto zadbać o to, aby siedzisko było łatwe w czyszczeniu. W przedpokoju nietrudno o kurz i wilgoć, dlatego dobrze sprawdzają się w nim meble z lakierowanego drewna. Siedzisko można ewentualnie wykonać z takiego samego materiału, co korpus szafki.

Category: Dodatki i wyposażenie wnętrz - Comments: Możliwość komentowania Jak zrobić szafkę na buty dopasowaną do aranżacji? została wyłączona