• Drewniane krzesła ogrodowe – wady i zalety

  • Back
 by 

Wybierając drewniane krzesła ogrodowe, trzeba albo dobrze znać się na drewnie, albo… zaryzykować. Faktem jest, że obowiązkiem sprzedawcy jest poinformowanie, z jakich materiałów wyprodukowane jest dane krzesło. Niemniej i tak warto na temat danego produktu wiedzieć więcej, niż napisane jest w dołączonej instrukcji lub specyfikacji.

Czy drewno jest tanie?

Nie, meble drewniane nie należą do tanich rozwiązań. Wręcz przeciwnie – za typowe, ogrodowe krzesło wykonane z najpopularniejszych odmian drewna, trzeba będzie zapłacić około 150 – 230 złotych. Nie jest to mało, ale nie da się ukryć, że koszt wykonania stabilnego i dobrego mebla drewnianego, jest i tak dość wysoki. Poza tym trzeba pamiętać również o jego konserwacji. „Świeży” mebel często wymaga nałożenia dodatkowej warstwy lakieru. Poza tym – jeśli drewno ma być narażone na wilgoć – to konieczne jest jego okresowe konserwowanie.

Drewno i jego rodzaje

krzesła ogrodowe

Drewniane krzesła ogrodowe mogą być wykonane z wielu różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są oczywiście te najtańsze, takie jak jodła, jesion itd. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za meble wykonane z dębu, aczkolwiek to właśnie one – jak na polskie warunki – cieszą się największą odpornością na czynniki zewnętrzne. Pod względem tolerancji wilgoci, warto jednak zainwestować w bardziej egzotyczne odmiany drewna. W przeciwieństwie do gatunków lokalnych, nie trzeba ich impregnować, aczkolwiek konieczne będzie tu ich olejowanie, które uchroni je przed utratą naturalnego koloru.

Eksploatacja

Zabezpieczenie drewnianych krzeseł ogrodowych przed działaniem wilgoci, nie ogranicza się jedynie do prostych zadań konserwatorskich. Wręcz przeciwnie – należy je odpowiednio eksploatować. Przykładowo konstrukcje drewniane muszą być odpowiednio odizolowane od wilgotnego gruntu. Chcąc je zabezpieczyć, warto postawić na specjalne maty izolujące, które – ze względu na swe właściwości – są bardzo często wykonane z trwałej i niezawodnej gumy. Wprowadzenie takich podkładek będzie się oczywiście wiązało z pewnymi ograniczeniami w kwestii mobilności krzesła.

Podsumowanie

Wybór drewnianych krzeseł ogrodowych to w pewnym stopniu inwestycja w klasykę. Niestety drewno – ze względu na swoje właściwości – nie zawsze sprawdza się w tej roli. Dlatego niektórzy inwestorzy stawiają na meble mieszane, w skład których – oprócz wrażliwego drewna – wchodzi również aluminium.

Category: Meble do ogrodu - Comments: Możliwość komentowania Drewniane krzesła ogrodowe – wady i zalety została wyłączona